برای فهم بیشتر ساز و کار گیمیفیکیشن باید ابتدا مکانیک بازیها را اندکی توضیح دهیم. مکانیک بازی ها ساخته شده از مجموعه ای از قواعد و متدها بوده که برای تعامل با بازی طراحی شده و نتیجه آن به وجود آوردن تجربه ی بازی کردن میباشد. در حقیقت مکانیک بازیها شامل عناصر خلق بازی و مفاهیمی که باعث لذت بردن از بازی میشود است. از عوامل و عناصری چون امتیازات و مدال ها گرفته تا متغیرهای تصادفی ای و موجودیت رقابت در بازیها.
بیایید چند مورد از مفاهیم مکانیک بازیها را اندکی بیشتر موشکافی کنیم.
برای مثال مفهومی مانند جمع کردن امتیاز،‌ مدال و ... را میتوان بدینگونه توضیح داد کرد:  بازیکن در صدد بدست آوردن دارایی هایی (اعم از امتیازات، مدال و ...) در طول بازی بوده و بعد از بدست آوردن هر کدام در صدد حفظ و نگهداری از آنها و افزودن بر آنهاست، زیرا انسانها دوست دارند بعد از فعالیت خود پاداش گرفته و بر آنها بیفزاید.

یا مفهوم اعتبار، بیانگر خوب بودن بازیکن دریک فعالیت بوده و اغلب احساس سرخوشی خاصی را در بازیکن ایجاد می کند. به وجود آوردن قابلیت به اشتراک گذاری این گونه اعتبارها نیز باعث افزود شدن دوباره ی اعتبار، البته بیشتر از لحاظ روحی، نیز میشود‌ (و البته این قسمتی است که بیشترین تمرکز بازیهای شبکه های اجتماعی را بر خود جذب کرده است؛ به اشتراک گذاری پیشرفت ها).

یا مفاهیم تصادفی و یا سورپرایزها و جایزه های غیر منتظره نیز از دیگر عوامل موفقیت در بازیها، و البته در گیمیفیکیشن میباشد. به عبارتی میتوان گفت که سورپرایزها (در زمان و مکان مناسب، با انجام فعالیت مناسب) میتواند یکی از بهترین تجربه های بازی کردن باشد که با هیچ چیز دیگری قابل جایگزینی نیست و قدرت بی اندازه ای در مبحث گیمیفیکیشن دارا است.

نظم دادن به محیط، یکی از نیازهای ذاتی ذهن میباشد. هنگامی که شما چند فعالیت یا مبارزه (اصطلاحی که در بازیها استفاده میشود) را در بازه با موفقیت به اتمام میرسانید، در حقیقت اینگونه برداشت میشود که به محیط اطراف خود (البته بیشتر به صورت مجازی) نظم داده اید. این انگیزش را نیز میتوان در بازی های ساده ای با مفهوم گیمیفیکیشن در شبکه های بیشتر دید. برای نمونه میتوانیم بازی پیشخدمت را در شبکه های اجتماعی در نظر داشت که وظیفه ی شما گرفتن سفارش، آماده سازی آن و تمیز کردن میز مشتری بعد از اتمام غذای او میباشد.

این نمونه ها تنها مواردی جزیی از سازوکار بازیها و البته گیمیفیکیشن بوده است که در قسمت های مختلف این وبگاه به هرکدام به تفصیل پرداخته خواهد شد.

Joomla SEF URLs by Artio
Loading...
Loading...